Gönderen Konu: VARANT NEDİR?  (Okunma sayısı 9055 defa)

MAC-D

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • BORSA TİLKİSİ
Ynt: VARANT NEDİR?
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2012, 00:16:24 »
VARANT NEDİR?

VARANT NEDİR?

VARANT VOB GİBİ BİŞEYDİR.
VARANTI ALIRSIN ALDIĞIN VARANT NE VARATI  ÖNCE ONA BAKMAK LAZIM
DİYELİM AKBANK IN ALIM VARANTINI ALDIM AKBANK HİSSESİ YÜKSELİRSE AKBANK VARANTIDA YÜKSELİR.
KAR ETMİŞ OLURSUN SATAR ÇIKARSIN KEYFİNE BAKARSIN.
DİYELİM AKBANK %1 PUAN ÇIKARSA AKBANKIN VARANTI %10 PUANA YAKIN ÇIKAR
BUGÜN İÇİN AKDEA VARANTI MESELA KALDIRAÇ ORANI %8 AKBANK %1 ÇIKARSA BU VARANT %8 ÇIKAR.
%1 DÜŞERSE %8 ZARARIN OLUR.

BU GÜNLERDE SAKIN ALIM VARANTLARINI TAVSİYE ETMİYORUZ.UZAK DURUN

Yazdıklarımızın hiçbirisi Yatırım tavsiyesi değildir....

borsa-tilkisi

• borsa tilkisi
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: VARANT NEDİR?
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2011, 02:05:29 »
Varant nedİr?
Varantlar, elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir vade sonunda veya belirli bir vadeye kadar alım ya da satım hakkını veren menkul kıymetleştirilmiş opsiyonlardır. Bu hakkın kullanımı nakdi uzlaşı şeklinde olabileceği gibi kaydi teslimat ile de gerçekleşebilir. Varantlar ilk aşamada İMKB 30 endeksinde yer alan hisse senetleri, bu senetlerden oluşan sepetler veya İMKB 30 endeksine dayalı olarak işlem görecektir. İMKB Hisse Senetleri Piyasası’nda Kurumsal Ürünler Pazarı altında işlem gören her bir varant için Borsa Yönetim Kurulu tarafından bir piyasa yapıcısı yetkilendirilir. Piyasa yapıcısı, sorumlu olduğu varant veya varantlarda piyasasının dürüst, düzenli ve etkin çalışmasını sağlamak ve likiditeye katkıda bulunmak amacıyla sisteme sürekli alım-satım kotasyonu girme faaliyeti gösterir.

MAC-D

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • BORSA TİLKİSİ
VARANT NEDİR?
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2011, 14:31:07 »
Varantlar kaldıraçlı hisse senedi piyasasıdır.
Varantları değişik şekillerde tanımlayabiliriz. Tüm bu tanımlar varantları anlayabilmek için beraber değerlendirilmesi gereken tanımlardır.
• Varantlar sınırlı sermaye riskiyle hisse senetlerine ve endekslerine hem yükselen hem de düşen piyasada yatırım yapılabilmesini sağlayan yatırım araçlarıdır.
• Varantlar kaldıraçlı hisse senedi piyasasıdır. Yüksek getiri arayışında olan yatırımcılar için hisse senetlerine hem yükselen hem de düşen piyasalarda kaldıraçlı yatırım imkanı sunar.
• Varantlar menkul kıymetleştirilmiş opsiyonlardır. Dayanak varlık üzerine bir ALIM ya da SATIM hakkını temsil ederler. Belirli bir vadede belirli bir fiyattan dayanak hisse ya da endeks üzerine ALIM ya da SATIM haklarını temsil ederler.
• Varantlar bir hak verirken yükümlülük getirmez. Yatırımcı varantlara yatırdığından daha fazla para kaybedemez. Risk, varantlara yatırılan sermayeyle sınırlıdır.
• Varantlarda ürün çeşitliliği oldukça geniştir. Yatırımcılar değişik varantlar arasından vadeleri, kullanım fiyatları, kaldıraçları kendi stratejilerine uygun olanı seçerek işlem yapabilirler. Piyasa yapıcılığı sayesinde likidite riski olmazsızın yatırımcılar varantları alıp satabilirler.
• Varantlar İMKB’de işlem görmektedir. Tıpkı bir hisse senedi gibi “piyasa yapıcılı sürekli müzayede” sistemiyle alınıp satılabilirler. Takas süreçleri vade içinde hisse senetleriyle aynıdır. Vade sonunda değerli biten varantların ödemesi takas bitiminden bir iş günü sonra yatırımcıya yapılır.
• Varantlar hisse senetlerine dayalı türev enstrümanlardır. Dayandıkları hisse senetlerindeki fiyat hareketlerine tepki verirler.
• Yatırımcılar ihraççının karşı taraf riskini taşırlar. Vade boyunca piyasa yapıcılığının kalitesinden ihraççının atadığı piyasa yapıcılar;  vade sonundaki yükümlülüklerin karşılanmasından ihraççılar sorumludur.

Bilgi kazanç demektir:
Uluslararası piyasalara baktığımızda son yıllarda çok az yatırım aracı, yatırımcılar arasında varantlar kadar ilgi uyandırmış ve aynı zamanda tartışma yaratmıştır. Bunun nedeni, ALIM ve SATIM hakkı veren varantların büyük kazanç getirebilmelerinin yanı sıra kayda değer zararlara da yol açabilecek nitelikte olmalarıdır. Bu çerçevede, varantlara yatırım yapma arzusunda olan her yatırımcının, varantların işleyişini ve ne tür riskler taşıdığını anlaması gerekmektedir.
Bu tip ürünlerle yapılan işlemlerde uğranan zararlar çoğunlukla bilgi ve deneyim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, varant fiyatını etkileyen faktörleri anlamak ve bu faktörlerin varant fiyatını nasıl etkilediği hakkında bilgi sahibi olmak uzun vadede varant piyasasında başarılı olmak isteyen yatırımcılar için önemlidir.
Yazdıklarımızın hiçbirisi Yatırım tavsiyesi değildir....