Gönderen Konu: Düzeltme Formasyonları  (Okunma sayısı 3700 defa)

MAC-D

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 945
    • Profili Görüntüle
    • BORSA TiLKiSi
Düzeltme Formasyonları
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2011, 23:39:52 »
Düzeltme formasyonları anlaşılması çok daha zor olan formasyonlardır ve bu nedenle Elliott dalgalarını analiz ederek işlem yapanların çoğu, ana formasyonlarda kazandıklarını, düzeltme evresinde geri verirler.

Ana formasyonlar 5 dalgadan oluşuyordu. Düzeltme formasyonu ise, üçgen yapılar hariç, 3 dalgadan oluşur ve ana formasyonları mutlaka bir düzeltme formasyonu izler. Düzeltme formasyonları iki kategoride incelenebilir:

Basit Düzeltmeler (Simple Corrections)
Kompleks Düzeltmeler (Complex Corrections)

Basit Düzeltmeler (Simple Corrections)Sadece bir çeşit basit düzeltme formasyonu vardır. Bu formasyona Zig-Zag Düzeltme formasyonu adı verilir. Bir Zig-Zag düzeltme formasyonunda üç dalga vardır, A, B ve C dalgaları.

Kural olarak, B dalgası, A dalgasının % 75'inden fazlasını geri almaz. C dalgası ise, A dalgasının daha alt seviyelerinde yeni bir dip oluşturur. Ayrıca, Zig-Zag tipi düzeltme formasyonunun A dalgası, daima 5 dalgalık bir formasyondur. Diğer iki düzeltme formasyonunda ise (Düz-Flat ve Düzensiz-Irregular), A dalgası üç dalgalık bir formasyondur. Bundan dolayı, eğer bir düzeltme formasyonunda ilk düzeltme dalgası olan A dalgası, 5 dalgalık yapıda ise, bu düzeltmenin bir Zig- Zag formasyonuna döneceği öngörülmelidir.Zig-Zag Düzeltme Formasyonundaki Fibonacci oranları :
B Dalgası =

genellikle A Dalgasının %50'si.
hiç bir zaman A Dalgasının % 75'ini geçmez.
C Dalgası =

ya 1 x A Dalgası
veya 1.62 x A Dalgası
veya 2.62 x A Dalgası


Örnek:
Karmaşık Düzeltmeler - Düz, Düzensiz, Üçgen (Flat, Irregular, Triangle)

Karmaşık düzeltme formasyonları üç çeşittir.

Düz (Flat)
Düzensiz(Irregular)
Üçgen( Triangle)


Düz Düzeltmeler (Flat Corrections )


   
Düz yapıdaki düzeltme formasyonunda, her dalganın uzunluğu aynıdır. 5 dalgalık ana formasyondan sonra fiyatlar A dalgası esnasında düşer. B dalgası ile yeniden yükselir ve bir önceki tepe seviyesine ulaşır. Son olarak, C dalgası ile A dalgası dip seviyesine kadar son düşüş yaşanırDüzensiz Düzeltmeler (Irregular Corrections)


Bu düzeltme yapısında, B dalgası yeni bir tepe oluşturur. Son dalga olan C dalgası ise, A dalgasının dip seviyelerine veya daha aşağılara kadar devam eder.   


Düzensiz Dalgada Fibonacci Oranları:

B Dalgası =

ya 1.15 x A Dalgası
veya 1.25 x A Dalgası
C Dalgası =

ya 1.62 x A Dalgası
veya 2.62 x A Dalgası

Üçgen Düzeltmeler (Triangle Corrections)

   

Üç dalga yapılı düzeltme formasyonlarına ilave olarak bir başka formasyon vardır ki, tekralayan bir yapıdadır. Bu formasyon, Üçgen Düzeltme Formasyonu olarak adlandırılır. Elliott Dalga Üçgen Formasyonu, diğer üçgen formasyonlarından biraz farklıdır. A,B,C,D ve E olarak sıralanan, 5 dalgadan oluşur.Üçgenler daha çok dördüncü dalgada oluşurlar. Bazen üç dalgalık düzeltme formasyonlarının B dalgası ile karıştırılırlar. Anlaşılması zordur ve şaşırtıcıdır. Pozisyon almadan önce, formasyonun çok dikkatli incelenmesi gerekir, çünkü fiyatlar üçgen formasyonu bittiği anda çok hızlı olarak kopar ve düşüş kaçamayacak kadar hızlıdır.


Üçgen formasyonu dördüncü ana dalgada oluştuğu zaman, fiyatlar üçgenden 3. dalga yönünde kopar. Üçgen formasyonu B düzeltme dalgasında oluştuğu zaman ise, fiyatlar A dalgasıyla aynı yönde kopar.

Düzeltme Formasyonlarının Kuralları

Eğer 2.Dalga bir Basit Düzeltme ise, 4.Dalganın bir Karmaşık Düzeltme olmasını bekle
Eğer 2.Dalga bir Karmaşık Düzeltme ise 4. Dalganın bir Basit Düzeltme olmasını bekle.
Yazdiklar?m?z?n hiçbirisi Yat?r?m tavsiyesi de?ildir....